Istorie Martie 28, 2014

Parohia Sfanta Ecaterina din cimitirul Sfântul Vasile din Iași se află în protopopiatul Iași II, județul Iași.

Această parohie a fost înființată la 1 noiembrie 2000 cu decizia Nr.636/2000, cu post de preot paroh și cântăreț bisericesc. Preot paroh este Lutic Constantin cu decizia nr 16/2001 și cântăreț bisericesc Săndulescu Emilian cu decizia Nr. 1518/2013.

Parohia Sfânta Ecaterina are un număr de aproximativ 700 familii de creștini ortodocși aflate pe teritoriul străzilor: Sălciilor, Orientului, Arhitect Berendei, din cartierul Nicolina I-Iași, precum și cimitirul Sfântul Vasile din Nicolina-CUG din Iași.

Această parohie are Biserică parohială nouă, în construcție cu autorizația Nr. 1002/25.10.2001. Stadiul lucrărilor în momentul de față este de 75% executate.

Biserica este formată din demisol, parter (tencuit interior-exterior), cu dimensiunile 14m/6m, cu o înălțime de 8,5 m, aflată în incita cimitirului Sfântul Vasile, deservind totodată ca și capelă de cimitir.

Biserica din punct de vedere teritorial se află la extremitatea sud-vestică a parohiei.

Parohia este formată din credincioși ortodocși, cu o situție materială medie din punct de vedere economic, având credincioșii peste medie ca vârstă.

Parohia nu deține casă parohială, se află în contrucție un spațiu la parter format din 3 camere în partea de est a bisericii.

Terenul de 160 m2  pe care este construită biserica parohială este dat în folosință pe durata contrucției prin hotărârea Consiliului Local al Primăriei Iași prin decizia Nr. 64 din 22.03.2001.

Citește alte articole despre: Sfanta Ecaterina